egy bio-ház építésének története

Kíváncsi vagy, hogy állnak a munkálatok? Iratkozz fel, hogy értesíthessünk!

Miért éppen szalma+vályog?

Az előző posztban olvashattátok, honnan jön a bio-ház elnevezés. Most arról írok, hogyan jutottunk el a kiinduló fogalmakból oda, hogy szalma+vályog házat építsünk - ezzel kicsit magunkat is meglepve. :)

Fontos volt, hogy szeretnénk a mai trendek szerinti modern házban élni, de nem műanyagokkal becsomagolva, amit aztán egyre több és komolyabb gépészeti rendszerekkel szükséges “életben tartani”.

Oké, de akkor mik jöhetnek szóba?

Amikre elsőként gondoltunk: 50 cm vastag Porotherm vagy Ytong falazat, hőszigetelések nélkül; tömör / bontott tégla farost hőszigeteléssel; üreges kerámia nádpallós hőszigeteléssel és kerámia vagy vályog válaszfal + 35 cm vastag szalmabála hőszigetelés. Ez utóbbit szinte rögtön el is vetettük, hogy ilyen extremitásba azért nem gondolnánk elmenni, meg hát mégiscsak “modern” házat szeretnénk, vagy mi… gondoltuk akkor. 

Táblázatba gyűjtöttem a lehetséges anyagokat a lényeges tulajdonságaikkal, az objektívebb összehasonlítás érdekében. Ezek alapján a vályog, mint falazati anyag egyre szimpatikusabbá vált, leginkább nagy súlyából adódó hőtároló kapacitása, páraszabályzó képessége miatt. Ezt követte még több utánajárás, konzultáció, épületbejárás, utóbbinál kézbe is tudtunk venni vályogtéglát – azt hiszem, ezzel lettünk igazán meggyőzve. Eddig jó. 

És mivel hőszigeteljünk?

Hőszigetelés szempontjából a vályog nem jó, így mindenképpen valami vastagabb szigetelés kell, főként ha jobbak is szeretnénk lenni, mint az épp aktuális minimális előírás – mégiscsak hosszú távra tervezünk. A vályognál fontos, hogy ne fojtsuk le semmilyen nem lélegző anyaggal, így szóba került a kőzetgyapot helyett inkább természetes anyagként fagyapot, nádpalló, kender és a szalmabála. 

Ezekre is készült táblázat, számítások, melyikből milyen vastagságra lenne szükségünk, nem utolsó sorban kiegészítve a költségekkel, itt ugyanis már igen jelentős eltérések vannak! Némelyik anyag akár kedvezőbb is árban, mint egy hagyományos EPS, de általában jóóóval drágábbak a kőzetgyapotnál is. Ezeket összevetve és átbeszélve jutottunk el a végső döntésig, hogy mégis az elején elvetett szalma hőszigeteléses vályogfalazatú ház felelne meg számunkra a legjobban.

És hogy ezt hogyan fogadta a közeli család? Az legyen egy következő mese. 🙂

szalmaház

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ajánlott bejegyzések:

peczka-szilvia-epitesz

Bemutatkozás

Péczka Szilvia vagyok, okleveles építészmérnök.
Diplomámat a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem építész karán szereztem. Már tanulmányaim alatt igyekeztem minél több szakmai tapasztalatot gyűjteni, kipróbálni magam számomra új területeken, minél többet tanulni és ellesni a már gyakorló építészektől, tapasztalatokat gyűjteni.

A másik építész a családban.

Nochta Tamás vagyok, Szilvihez hasonlóan okleveles építészmérnök. Míg ő a kreatív, én a műszaki (és kocka) dolgokat kedvelem. Épületek tervezésével egyáltalán nem foglalkozom, sokkal inkább az építészet informatikai oldala érdekel: Hogyan tudunk hatékonyabbak lenni építészként az informatikai lehetőségek segítségével.

miert bio_covid

Miért bio? Egyáltalán milyen egy bio-ház?

A fogalom-meghatározás előtt azzal kezdeném, hogy nem a “trendi” elnevezés fogott meg, és terveztünk erre egy házat, hanem összeszedtük az elképzeléseinket, vágyainkat, amikhez ez a megnevezés egész jól passzol.

peczka-szilvia-epitesz

Péczka Szilvia vagyok,
Okleveles Építészmérnök

Örömmel segítem álmaitok otthonának kialakítását több éves itthon és külföldön szerzett építészeti tapasztalatommal, legyen szó új építésről, átalakításról, bővítésről vagy korszerűsítésről. 

Összeszokott szakági tervező partnerekkel dolgozom együtt családi házak és társasházak tervezésén, akik munkáját is koordinálom. 

Ha bármilyen kérdésed merülne fel, esetleg te is szeretnél egy energiatakarékos bio-házat a családodnak, keress bátran az alábbi elérhetőségeken:

Kövess a közösségi médiában!

Miért éppen szalma+vályog?

Az előző posztban olvashattátok, honnan jön a bio-ház elnevezés. Most arról írok, hogyan jutottunk el a kiinduló fogalmakból oda, hogy szalma+vályog házat építsünk - ezzel kicsit magunkat is meglepve. :)

Megosztás:

Facebook
LinkedIn

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ajánlott bejegyzések:

Péczka Szilvia
Okleveles Építészmérnök

Örömmel segítem álmaitok otthonának kialakítását több éves itthon és külföldön szerzett építészeti tapasztalatommal. Legyen szó új építésről, átalakításról, bővítésről vagy korszerűsítésről. Összeszokott szakági tervező partnerekkel dolgozom együtt családi házak és társasházak tervezésén, akik munkáját is koordinálom. Bővebb információért keress a megadott elérhetőségeken.