Zsaluzat készítése, vasszerelési munkálatok
Az épület alatt az alaptestek két részből állnak:
Egy alsó, földpartok közé öntött beton, mely nem volt túl látványos a végeredményt tekintve.
Illetve felül egy deszkazsaluzat közé készült, vasalt beton rész. Aképeken látható vasalatok és a zsaluzat készítése kézi erővel történik. Minden acél keretet egyesével kell legyártani. Ez elég hosszadalmas feladat, pláne ebben a melegben.
Az alapozás második részének zsaluzását láthatjátok a képeken:
Feltöltések készítése
Az épület alól korábban kitermelt föld egy része visszakerül az alaptestek közé. Egyrészt szintkiegyenlítés, másrészt pedig ez alkotja majd az alapját az alaptestekre kerülő vasbeton lemezeknek.
A talaj felől érkező páráról nem szabad megfeledkeznünk: Ahol szükséges (a leendő rétegrendek megkívánják) védekeznünk kell ellene.
A lakórész és a garázs alatt a talajpára kicsapódását elősegítő kavicsos feltöltés készült. Itt nem engedhetjük meg, hogy a használati terekbe nedvesség kerüljön. A kavicságyazatban a talajpára nagy része kicsapódik, nem halad feljebb a szerkezetben a padló felé. Míg a terasz esetén nincsen ilyen követelményünk: ott szabadon távozhat a pára. Így ide csak az innen kitermelt földet töltötték vissza. A terasz burkolata nedvességet átengedő lesz, így a talajpára és az eső sem fog gondot okozni, hagyjuk a nedvesség szabad vándorlását. Az épület alatt viszont vízzárást kell majd kialakítani.
Vasbeton alaplemez
Az alapozás tetején egy vasalt aljzatlemezt kell készíteni. Ez viseli majd a terheket és erre készül majd a talajnedvesség elleni vízszigetelés is.
Egy kis ideig most búcsúzunk az alapozást érintő feladatoktól. Később még el kell készítenünk köré a lábazati hőszigetelést. Mivel a beton összetörte volna a hőszigetelő táblákat, így ezt utólagosan lehet csak elkészíteni.
A garázs és a lakórész közé viszont már be tudott kerülni, ez látszódik az utolsó képen.
Az alapozás körüli hőszigetelés energetikai szerepéről itt írtuk a blogon:
Vízszigetelés – vízzáró réteg
A vasbeton lemezen készülő vízszigeteléssel a talaj felől érkező nedvesség bejutását akadályozzuk meg az épületbe.
Egy 4 mm vastag bitumenes lemez került beépítésre, mely elég strapabíró lesz ahhoz is, hogy megépüljön rajta a faváz is
A második képen a gépészeti kiállások „gallérozása” látható, a harmadikon pedig a felhasznált vízszigetelő lemez.
Timelapse videó a vízszigetelés kivitelezéséről
Kitelepítettünk a telekre egy kamerát, mely segítségével timelapse (gyorsított) videók formájában tudtok 1-1 munkafázist megnézni. Így látványosabb az építés, mint a fotókon látott végeredmény
Az első videónkban a vízszigetelés készítését láthatjátok:
Az alapozás és a vasbetonlemezek elkészülte után kizsaluzás történt. A betont száradás közben locsolni is kell, hogy ne repedezzen szét. A nap második felében letakarították a beton felületét és felhordták a vízszigeteléshez a kellősítő anyagot. (A kellősítő egyfajta alapozó réteg)
A második napon 4 mm vastag bitumenes vízszigetelés került a vasbeton lemezre. Ez lesz a talaj felől érkező nedvesség elleni védelem.
Ezek után végre kezdődhetnek az ácsmunkák.
Ne felejtsetek el feliratkozni a csatornára a legújabb videókért!