Ha még nem olvastad az ácsmunkák előkészületeiről szóló bejegyzést, érdemes lehet belenézned. Egyrészt bemutatjuk ebben a posztban mit látsz majd, illetve egy 3D modellt is beillesztettünk, amiben meg tudod nézni, jobban megérteni a tervezett végeredményt.
Keretváz alakulása
A síkban már elkészült nyílászáró keretek függőlegesen a helyükre kerültek. Ezzel már kezd kirajzolódni az is, melyik helyiség hol lesz. Elkezdődött közben a felszerkezetek előkészítése is: Kijelölésre kerültek a belső oszlopok helyei és a leendő talpgerenda is méretre lett szabva.
A keretek köré a tartószerkezeti tervek alapján beépítésre kerültek a pallóváz elemei is:
A már megszokott 15*15 cm-es oszlopok helyett pallóvázat terveztünk. Ez lényegesen olcsóbb, mint a nagyobb keresztmetszetű társai és a munka is könnyebb velük. A létravázas megoldáshoz elég sok faanyagra van szükség egyébként is.
A mi „Góliátunk”
A pallóváz építése közben megérkezett „Góliát”, épületünk legnagyobb alkotóeleme: 16 cm széles, 24 cm magas és mintegy 9 méter hosszú rétegragasztott fenyő gerenda. A jól láthatóan sokkal nagyobb elemet daruval fogják az épület közepére emelni: Mestergerendaként ez tartja majd a szintközi födémet. A képen látható többi gerenda a födémszerkezet vázát adják majd. Ezek szintén autódaruval kerülnek majd a helyükre.
Falváz összeállítás
Ahogy haladnak tovább az ácsok, elkészül lassan a falváz belső fele. Bekerülnek a belső osztások közé a szükséges merevítések is. A váz tetejére lezárásként felkerül körben a talpszelemen, ez fogadja majd a szarufákat is. A lábazatnál OSB burkolat került fel a szükséges vízszigetelés felvezetéséhez. Így már teljesen kirajzolódott az épület belső kontúrja. Mi már így is látjuk, melyik szoba hol és mekkora lesz, de ahogy haladnak tovább a munkák és kerülnek be a felülről is a lezárások, úgy lesznek igazán láthatóak a tervezett terek, térarányok. Izgalmas!
Majd ezek után fogunk eltérni úgymond a „házgyári” szerkezetektől, hiszen létravázat kell majd kialakítani, ami közé be tud kerülni a szalmabála hőszigetelés is.
Külön köszönjük az ácsainknak is, hogy a ramaty idő ellenére is remekül haladtak a feladatok!
A szerkezet építéséről timelapse videót ide kattintva éritek el: